Oferty wolontariatu

30.09.2014

Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie

 

Wolontariat w Hospicjum Dobrego Samarytanina – jak to działa?
 
Jak wykonać swój pierwszy krok w wolontariat?
  1. Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi wolontariatu w Hospicjum Dobrego Samarytanina na stronie www.centrumwolontariatu.umlub.pl
  2. Napisz do nas wiadomość e-mail , że jesteś zainteresowany tą formą wolontariatu. 
  3. Czekaj na wiadomość od jednego z koordynatorów.
  4. Weź udział w szkoleniu.
  5. Działaj! 
 
Co mogę zyskać, będąc wolontariuszem?
  • Wolontariat to szansa na zdobycie cennego doświadczenia w kontaktach z pacjentami i ich rodzinami.
  • To perspektywa  poznania nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach.
  • To także możliwość dzielenia się swoim czasem i energią.
  • Przede wszystkim jest to idealna okazja do wzbogacenia swojego CV – każda Twoja forma działalności będzie potwierdzona odpowiednim zaświadczeniem, które wydamy  w dowolnym momencie na Twoją prośbę oraz otrzymasz je także po zakończeniu współpracy. 
 
Jak to wygląda od strony prawnej?
Podpisujesz porozumienie o Wolontariacie z Hospicjum Dobrego Samarytanina. Otrzymujesz od Hospicjum ubezpieczenie od NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) oraz OC (Odpowiedzialności Cywilnej). Przysługuje Ci też zwrot kosztów dojazdu do domu pacjenta oraz innych uzasadnionych kosztów w związku z działalnością woluntarystyczną, np. zakup zeszytu dla dziecka podopiecznego czy  innych drobnych przedmiotów koniecznych do zaspokojenia potrzeb rodziny, które zauważysz. Działasz zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rzecz hospicjów i zakładów opieki hospicyjnej i paliatywnej, spełniających określone warunki w powyższej ustawie.
Tekst ustawy tutaj.
 
Jaki będzie mój zakres obowiązków?
Przede wszystkim – WSPARCIE chorego i jego rodziny w tym trudnym dla nich momencie. Każda forma wsparcia jest równie ważna i nieoceniona. Może to być wsparcie: medyczne, duchowe, psychologiczne, rehabilitacyjne, terapeutyczne, socjalne, opiekuńcze, edukacyjne, towarzyskie… Pomagasz na miarę swoich chęci i możliwości. 
 
Obawiasz się, że nie masz wprawy i nie podołasz obowiązkom od strony medycznej? 
Nie martw się, pomożemy! Specjalnie dla Ciebie zorganizujemy szkolenie wewnętrzne z zakresu czynności medycznych, podczas, którego poznasz/przypomnisz sobie/udoskonalisz swoje umiejętności w tym zakresie. Poznasz wskazówki praktyczne dotyczące m.in.  zmiany pozycji pacjenta w łóżku, zmiany pościeli, zmiany ubrania na pacjencie, pomiaru tętna i RR, techniki badania fizykalnego, podawania leków różnymi drogami oraz zakładania wkłuć miejscowych. Pamiętaj, że zakres wykonywanych czynności zależy wyłącznie od Ciebie. To Ty decydujesz, jakie działania chcesz podjąć, a z których wolisz zrezygnować. Dla chorego i jego rodziny liczy się każdy Twój gest – choćby dobre słowo.  
 
Obawiasz się, że nie dasz rady psychiczne?
Pomożemy! Nasz opiekun – prof. Marta Makara-Studzińska (psycholog kliniczny II stopnia, psychoterapeuta, superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego) specjalnie dla Ciebie i innych wolontariuszy przeprowadzać będzie raz w miesiącu spotkania podczas których będziesz mógł w zaufanym gronie opowiedzieć o swoich odczuciach czy obawach. Będziesz mógł nawet popłakać wspólnie z innymi – jeśli tylko będziesz odczuwać taką potrzebę…  Możesz być pewny, wszystko zostanie między nami.   
 
Jak długo trwa wolontariat hospicyjny?
Cały rok kalendarzowy, możesz być wolontariuszem od stycznia do grudnia włącznie.  To Ty decydujesz, jak dużo swojego czasu na to poświęcasz. 
 
Czy mogę zrezygnować z wolontariatu przed upływem roku?
Tak, zawsze możesz zrezygnować. To od Ciebie zależy, jak długo chcesz być wolontariuszem. Jeśli zgłosisz chęć rezygnacji, Twój wolontariat wygaśnie w momencie, kiedy zakończy się opieka nad przydzieloną Ci w danym momencie rodziną. Zwykle czas przeżycia osób objętych hospicyjną opieką domową wynosi ok. 30 dni. 
 
Niestety, nie jestem z Lublina i tu tylko studiuję, co wtedy?
Jesteś spoza Lublina i na wakacje wracasz do domu… nic nie szkodzi!  W okresie wakacyjnym zostajesz „zawieszony”  (nie otrzymujesz pod swoją opiekę kolejnych rodzin w tym okresie). Wrócisz do nas od października :)
 
Jestem z Lublina, ale w wakacje chcę pozwiedzać  świat, odwiedzić znajomych z innych miast  – jak to rozwiązać?
Chcesz wyjechać na wakacje?  Nie ma problemu.. uprzedź tylko wcześniej swoich podopiecznych i koordynatora o nieobecności. A potem… udanego urlopu! :) 
Ps. Pamiętaj, żeby wysłać podopiecznym widokówkę – na pewno się ucieszą, że o nich pamiętasz!
 
Miejsce odbywania wolontariatu:
ul. Bernardyńska 11a, Lublin